FLAŞ HABER:
Ana Sayfa SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ 27 Nisan 2021 293 Görüntüleme

Mersin MESİAD Başkanı Hasan ENGİN; “KAPANMALARDA İŞ DÜNYASINA SAHİP ÇIKILMALIDIR” dedi. 

Mersin MESİAD Başkanı Hasan ENGİN; “KAPANMALARDA İŞ DÜNYASINA SAHİP ÇIKILMALIDIR” dedi. 

CORONA Virüsten Dolayı Uygulanan PANDEMİ Süreci Esnafa Çok Büyük Zararlar Verdi.

Hükümetin aldığı tam kapanma kararına ilişkin açıklama yapan MESİAD Başkanı Hasan Engin, salgınla mücadele etmek ve vaka sayısını düşürmek için kararı yerinde bulduklarını, ancak kapanmalardan etkilenen KOBİ’lerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 3 haftalık tam kapanmanın vaka sayısını düşürmek için önemli bir adım olduğunu kaydetti. İlk defa uygulanan kesintisiz kapanmadan etkilenecek olan iş dünyası ve esnafın desteklenmesi talebinde bulunan Engin, toplumdaki moralsizliğin giderilmesinin salgın ve finansal dalgalanmalar ile mücadeledeki önemine değindi. Hasan Engin, “Kovid-19 Pandemisinin etkisiyle başlayan zorlu sürecin aşılabilmesi için etkili yol haritası ortaya konulmalıdır. Toplum sağlığı ve sağlık sisteminin daha sorunsuz işlemesi adına alınan tam kapanma kararı, yerinde bir uygulama olmakla beraber, bu kapanmadan etkilenecek olan sektörlerin desteklenmesi önemlidir” dedi.

“KALICI VE DESTEKLEYİCİ ÇÖZÜMLER”

Artan maliyetlere vurguda bulunan Engin, iş dünyasının son dönemlerde hammadde sıkıntısı, yüksek maliyet, enflasyon, kur dalgalanmaları ve finansal kaynaklara erişim zorluğu başta olmak birçok sorun yaşadığını söyledi. Hasan Engin, “Bütün bu sorunların üstesinden gelmeye çalışan iş dünyası ve esnafın rahat nefes almasını sağlayacak çözümlere ve desteklemelere ihtiyacı vardır. Salgından en çok etkilenen hizmet ve turizm sektörlerine tanınan ayrıcalık ve yapılan yardımların arttırılması ülkemizin yararına olacaktır. Kalıcı ve destekleyici çözümler, iş dünyasının ülkemize daha fazla katma değer üreterek sorunların aşılmasına yardımcı olmasında önemli olacaktır” ifadelerini kullandı.

“UMUT VAAT EDEN ÇÖZÜMLER ORTAYA KONULMALIDIR”

Hasan ENGİN; “Kapanmalardan dolayı sorunlar yaşayan iş ve esnaf çevrelerinin rahatlatılması için devletimiz birçok adım attı ancak toplumdaki moralsizliğin giderilmesi ve panik ortamlarından uzaklaşılması için umut vaat eden çözümler ortaya konulmalıdır. Dolu dolu fiziki yapısal reformlar ortaya konulmalı, kur dalgalanmaları, hammadde sıkıntısı, yüksek maliyet, enflasyon ve finansal kaynaklara erişim zorluğunun aşılması için atılacak adımlar uzun vadeli ve kesin çözüm getirecek şekilde planlanmalıdır. Siyasi iklimde oluşan sert iklim yumuşatılmalı, ülke olarak tek yumruk olmalıyız” şeklinde konuştu. Sanal dünyada kolay para kazanma kaynaklarına ve saadet zincirlerine aktarılan paraların kontrol altına alınmasını isteyen Engin, bu paraların üretime dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

“ÜLKEMİZE KATMA DEĞER SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Çıkarları uğruna ülkemizi sürekli karalamak ve soykırım iddiaları üzerinden uluslararası arenada yalnızlaştırmak isteyen emperyalist ülkeler dönüp kendi kanlı geçmişlerine baksınlar” diyen Hasan Engin konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Sürekli ekonomimizi hedef alarak ülkemizi çaresizleştirmek isteyenler bilmelidirler ki; iş dünyası olarak ülkemizin güçlenmesi ve kalkınması için üretmeye, ülkemize katma değer sağlamaya devam edeceğiz. Yüzyıllardır ülkemizi hedef alan herkes bilmelidir ki ülkemiz birçok zorlukla başarılı bir şekilde mücadele etmiştir ve bundan sonra da aynı kararlılıkla mücadele etmeye devam edecektir.”.