FLAŞ HABER:
Ana Sayfa EĞİTİM-TİYATRO-EDEBİYAT-ŞİİR-MÜZİK, GÜNDEM 8 Eylül 2021 316 Görüntüleme

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER, 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Tanıtım Toplantısına Katıldı

MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap SEÇER, 19. MERSİN ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ’NİN TANITIM TOPLANTISINA KATILDI

Vahap SEÇER: “SANAT EVRENSEL BİR KAVRAM, SANATI, MERSİN HALKININ KALBİNİN AYNI ANDA ÇARPMASI İÇİN DE KULLANIYORUZ, BÜTÇE YAPARKEN DİĞER ALANLARDA YAPTIĞIMIZ KISITLAMALARI İŞİN İÇERİSİNE SANAT GİRDİĞİNDE YAPMIYORUZ”.

Başkan Seçer, ‘19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısında, “Sanat evrensel bir kavram. Müzik de bir sanat dalı ve insanları bir araya getiren en önemli, en değerli faaliyet alanı” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi olarak sanatın her dalını önemsediklerini belirten Seçer, “Sanatı; Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle bu yıl 19’uncusu gerçekleştirilecek olan ‘Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısına katıldı. Sanatın evrensel bir kavram olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Sanatı; Mersin halkının bir arada olmasını, birbirini sevmesini, saymasını, birbiriyle beraber hareket edebilmesini, kalbinin aynı anda çarpmasını sağlamak için de kullanıyoruz” dedi.

Festival 22 gün sürecek

19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali ile Mersin, 11 Eylül-2 Ekim arasında 22 gün sürecek bir müzik şölenine ev sahipliği yapacak. Festivalle ilgili Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya Başkan Seçer’in yanı sıra Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arslan, Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Harun Doğan, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne destek veren diğer sponsorlar katıldı. Toplantı, festival tanıtım videosu gösterimi ile başladı.

(Fotoğrafta gördüğünüz üzere; bir avuç halktan uzak yaşayan gurupla tanıtım toplantısı, kendi kendilerine anlatıyorlar)

 

“İnsanları sınırlar içerisine hapsetmememiz lazım”

Mersin’in sadece Türkiye’de tanıtılmasının yeterli olmadığını, tüm dünyada tanıtılması gerektiğini sözlerine ekleyen Seçer, şunları söyledi:

“Mersin tanınmadığı sürece Mersin yükselemez; Mersin bilinmediği sürece Mersin zenginleşemez; Mersin bilinmediği sürece insanlar buraya yatırıma gelmez. Onun için Mersin’i çok konuşturmamız gerekiyor. Biz zaman zaman eleştirilerle de karşı karşıya kalabiliyoruz. Elbette ki pandemi şartları insanların bir araya gelmesini zorluyor. Geçtiğimiz yıl da Uluslararası Müzik Festivali yapılamadı. Birçok etkinlik yapılamadı. Sadece Mersinimizde değil tüm dünyada bu şekilde tedbirler alınmıştı. Ancak biz fırsat bulduğumuz her koşulda tabi ki pandemi şartlarını da düşünerek, pandemi kurallarına uygun etkinlikler yapmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz 30 Ağustos bizim için, Türk milleti için çok değerli bir bayramdı. Hem bayramın değerini ortaya daha etkili koyabilmek hem de söylediğim gibi insanları bir araya getirmenin zenginliğini yaşatmak için bütün ilçelerde, yaylalarda, merkezde, her tarafta Türkiye’nin gerçekten kayda değer sanatçılarını getirdik. Siyasi kadrolar ya da siyasi kontenjanlardan isimleri değil, gerçekten herkese, sağcısı, solcusu, MHP’lisi, CHP’lisi, AK Partilisi, aklınıza ne gelirse bütün siyasi partilere gönül vermiş kitleleri bir araya getirecek etkinlikler yapmamız lazım. İnsanları sınırlar içerisine hapsetmememiz lazım. Bunun da önemli olduğunu düşünüyoruz.”

“Tüm Mersinliler’i bu müzik ziyafetine davet ediyorum”

3 Ekim 2021 tarihinde Rus Kızıl Ordu Korosu ve Haluk Levent konseri ile Mersinliler’e bir müzik ziyafeti yaşatmak istediklerini dile getiren Seçer, “Bu etkinlik vatandaşların bilet ücreti ödeyerek izleme imkânı bulduğu bir etkinlikti. Türkiye’deki konsepti bu. Sanıyorum 5 ilde verilecek. Bir tanesi Mersin. Bu teklif bize gelince dedim ki ‘tabi ki katkı sunalım, tabi ki yardımcı olurum, muazzam bir şey. Ama bir şartla, kapalı bir ortamda değil, açık bir ortamda, biletli değil, bu biletlerin bedelini belediye olarak ben öderim; Mersin halkı da gelir, bu konseri izler, bu müzik ziyafetini hep beraber yaşarız’ diye düşündük. Tüm Mersinliler’i de bu müzik ziyafetine bu arada, bu vesileyle davet etmiş olayım. Müzik Festivalimizin Yürütme Kurulu Üyeleri’ne, Selma Yağcı hanımefendinin, değerli ablamızın, büyüğümüzün nezdinde çok teşekkür ediyoruz. Festivalimizin başarılı geçmesini diliyorum. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtımı konusunda da daha iyi olabiliriz. Özellikle sosyal medyada bu paylaşımları yapmak gerekiyor. Sosyal medya kullanıcılarının da bu katkıyı vermeleri önemli diye düşünüyorum. Çünkü izlenimlerim o yönde” dedi.

Yağcı: “Bu yola adım attık ve vazgeçmeden ilerlemeyi borç biliyoruz”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, festivali kararlılıkla sürdüreceklerini ifade ederek, “Hepimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün sözlerini biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de ‘Toplumsal gelişimin kültür ve sanatsız olamayacağı’ idi. Ve yine bunlardan birisi ‘Hiçbir ülkenin kültürsüz yoluna hızla devam edemeyeceği’ idi. Biz de her konuda olduğu gibi bu konuda da onun sözünün desteğiyle ve siz sevgili dostlarımızın desteğiyle bu yola adım attık ve vazgeçmeden ilerlemeyi borç biliyoruz” diye konuştu.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Siyaset üstü, hep beraber bir şey yapmak gerçekten çok kıymetli, çok değerli. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, “Çok kaliteli bir festival ve dünyaca ünlü sanatçıların da içinde yer aldığı ve kentimizin markalaşmış bir çalışması. Dolayısıyla hep birlikte destek veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Kentlerde kültürel politikaların oluşturulması gerekiyor, olması gerekiyor. Bunun içerisinde tabi sadece belediyelerle bu işin olmayacağı kesin. Her alanda olduğu gibi merkezi hükümet, valilik ve buna bağlı kamu idarelerinin de bu işin içerisinde olması gerekiyor” diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Arslan, “Bu sanat etkinliklerini insanların bu küresel çaptaki salgının etkisinde sığınacağı bir liman olarak düşünebiliriz. Onun için çok kıymetli buluyoruz” dedi.

Tarsus Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Harun Doğan ise “Barışın, dostluğun, kardeşliğin, huzurun vesilesi olan müzik bütün insanlık için önemli” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’ne katkı veren kurum ve sponsorlara Ressam Hasan Basri İnan’ın Atatürk temalı seramik çalışmalarının yer aldığı plaketler takdim edildi.