FLAŞ HABER:
Ana Sayfa EKONOMİ-TİCARET 20 Temmuz 2021 260 Görüntüleme

Uğur İşleyen İnstagram Kullanıcılarını Uyarıyor!

Ünlü isimlerin de Sosyal Medya Danışmanlığını yapan Uğur İşleyen, İnstagram’daki yeni dolandırıcılık yöntemi ile ilgili sosyal medya kullanıcılarını uyardı.

Son zamanlarda konu hakkında çok fazla şikayet aldığını belirten İşleyen , dolandırıcıların yeni taktiğinin instagram kullanıcılarına DM veya Whatsapp üzerinden telif hakkını ihlal ettiklerine dair mesajlar gönderip, oluşturdukları form aracılığıyla şifre ve gerekli bilgileri ele geçirmek olduğunu ifade etti.

İnstagram Size DM Atmaz!

Sosyal Medya Uzmanı Uğur İşleyen: ” Instagram kullanıcılarına DM veya Whatsapp üzerinden ulaşmaz, ulaşamaz.

Instagram hesabınız ile ilgili bir sorun varsa size bildirim yada mail yoluyla ulaşılır. Ayrıca hesabınız ele geçirildiyse zaman harcamadan adli makamlara başvuru yapmalısınız. Özellikle takipçi sayısı yüksek olan kullanıcıların daha dikkatli olmasını tavsiye ederim. Dolandırıcılar hesabınızı ele geçirdikten sonra geri vermek için ödeme talep ediyor. Lütfen bu tarz mesajlara itibar etmeyin.”

Dolandırıcıların Asıl Hedefi Ünlü İsimler!

Son günlerde Fenomenlerin ve Ünlü isimlerin bu konuda şikayetleri de artmış durumda.

Takipçi sayıları yüksek olduğu için özellikle ünlü isimleri hedef alan dolandırıcılar, geçtiğimiz aylarda Ali Şan’ın eşi Buse Varol ve çevresinde tanıdığı birkaç arkadaşının da hesabını hacklemişti.

İnsanların zayıf noktaları üzerinden bağlantı kuran dolandırıcılar özellikle son dönemlerde sıkça rastladığımız kadın cinayetlerinden dolayı “Kadına Şiddet” konu başlıklı mesajlarla insanların hem vicdani duygularıyla oynuyor hem de hesabı ele geçirip maddi olarak zarar veriyor.

Bu konuda daha dikkatli olunması konusunda kullanıcıları uyaran Uğur İşleyen;

hesabın güvenli olması ve tehditleri savuşturması adına mutlaka güvenlik için 2 faktörlü giriş seçeneklerinin aktif edilmesi gerektiğini aktardı.

Ayarlar sekmesinden giriş ayarlarını “Kısa Mesaj” şeklinde ayarladığınız takdirde sizin dışınızda birinin hesaba erişimi olduğu zaman instagram size kısa mesaj kodu göndermekte.

Ayrıca 3 ayda 1 mutlaka şifre değişiklinin yapılması gerektiğini de iletti.

Hesabınızı Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Hesabınızın ilk mail adresini biliyor ve aktif kullanıyorsanız;
help.instagram.com adresinden ”Sorun giderme ve giriş yardımı” sekmesine geçerek ”Instagram hesabımın başka birinin eline geçtiğini düşünüyorum” seçeneğinden gerekli adımları takip edip, hesabınızı geri alabilirsiniz. Sizden talep edecekleri bilgi genel olarak ilk mail adresiniz ve kimlik fotokopiniz olacaktır. Mail adresinize Instagram tarafından kod içeren bir mail alacak olursanız şunları uygulayacaksınız. 30×15 boyutlarında bir kağıda gelen kodu, adınızı soyadınızı, kullanıcı adınızı yazıp kağıdı ellerinizi ve yüzünüzü gösterecek şekilde fotoğraf çekeceksiniz. Sonrasında görseli gelen maile JPEG formatında gönderebilirsiniz. Mail içeriğine de yaşadığınız sorunu yazabilirsiniz. Bu adımları uygulamanız hesabınızı geri almanıza yardımcı olacaktır. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

BSHA – Bilim Sağlık Haber Ajansı