FLAŞ HABER:

TARSUS Belediyesi Arazisinde ATATÜRK ÇİÇEĞİ’ne ÖZEL BAHÇE Oluşturdu. ATATÜRK Çiçeği’nin Tarsus Tarihinde Yeri Var.

TARSUSLULAR, ATATÜRK’E SAYGILARINI GÖSTERMEK İÇİN O ÇİÇEĞE ATATÜRK ÇİÇEĞİ ADINI VERMİŞLERDİ

TARSUS Belediyesi Arazisinde ATATÜRK ÇİÇEĞİ İçin ÖZEL BAHÇE Oluşturuldu

ATATÜRK Çiçeği’nin Tarsus Tarihinde Önemli Yeri Var

Mustafa Kemal Atatürk, Hatay sorunuyla yakından ilgilendiği dönemde, 19 Kasım 1937 günü Mersin üzerinden Adana’ya geçer. O yolculuk sırasında Gazi, Tarsus’a da uğrar. Tarsus Parkı’nı gezdikten sonra havuz başında kahvesini içen Atatürk, ilk kez gördüğü ve çok beğendiği kırmızı yaprakları olan çiçeğin ismini sorar.

O çiçek, Tarsus Belediye Meclisi Üyesi Celal Karmutlu tarafından Mısır’dan getirilmiştir. Çiçeğin ilk ekimi de Tarsus Belediye Başkanı Muvaffak Ziya Uygur’un isteğiyle Tarsus Parkına yapılmıştır.

Fakat çiçeğin adını sormak kimsenin aklına gelmemiştir. Gazi, çiçeğin adını sorunca belediye yetkilileri bir yanıt veremezler, sadece çiçeğin nereden geldiğini anlatırlar.

TARSUSLULAR ÇİÇEĞE BAŞKA AD VERMEDİ, “ATATÜRK ÇİÇEĞİ” DEDİ

Atatürk, çiçeği çok beğendiğini ifade eder, şehirlerin parklarına daha çok ekilmesini önerir. Hatta çiçeğin Ankara’da yetişip yetişmeyeceğini de yanındakilere sorar.

Atatürk’ün Tarsuslularla son görüşmesidir bu. Bu ziyaretten 1 yıl sonra ATAMIZ ebediyete intikal eder. Atatürk’e olan sevgi ve saygılarıyla tanınan Tarsuslular, Gazi’nin çok sevdiği bu çiçeğe sonraki yıllarda da isim vermez. O çiçeği, Büyük Devrimcinin anısına saygının bir parçası olarak Atatürk Çiçeği olarak anarlar. Artık günümüzde hangi Tarsusluya sorsanız bu çiçeği Atatürk çiçeği olarak anar.

 

BELEDİYENİN SOSYAL TESİSLERİNE ATATÜRK ÇİÇEKLERİ DİKİLDİ

Tarsus Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 83.yılında çeşitli etkinliklerle anıyor. Etkinlikler kapsamında belediye sosyal tesisleri içinde bir alana Atatürk Çiçekleri ekildi ve bahçeye de Atatürk Bahçesi adı verildi. Atatürk Çiçeklerini Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel OTÇU, CHP İlçe Başkanı Av. Ozan VARAL, Tarsuslu Hattat Sanatçımız Etem ÇALIŞKAN, Tarsus Belediye Başkan Yardımcıları Ali DİNSEVER, Osman POLAT ve bir çok yetkili iradeci ile Tarsuslu öğrenciler ektiler…

Gazi’nin Tarsus’u son ziyareti ve Atatürk Çiçeğinin ad öyküsü de bir tabelaya yazılarak bahçenin girişine konuldu.

Tarsus Belediyesinin sosyal tesislerine gelenleri bundan sonra Atatürk çiçekleri karşılayacak.