FLAŞ HABER:

MERSİN Büyükşehir MERSİN’İN İLK ANTİKA PAZARINI Açtı

MERSİN’İN İLK ‘ANTİKA PAZARI’ AÇILDI

BÜYÜKŞEHİR ANTİKA TUTKUNLARINI BULUŞTURDU

MERSİN’DE GEÇMİŞE AÇILAN KAPI: ANTİKA PAZARI BU TEZGAHLAR NOSTALJİ KOKUYOR

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın, ‘Anılarda Emek Var’ sloganıyla hayata geçirdiği ve kentte ilk olma özelliği taşıyan ‘Antika Pazarı’, kapılarını antika tutkunlarına açtı. Antikacıların yıllanmış ürünlerini sergilediği pazarda gezen Mersinliler, nostalji kokan tezgahlarla geçmişe yolculuk yaptı.

Antika Pazarı’nın açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in eşi Meral Seçer, Mersin’de bir ilke imza atıldığını belirtti. Antika Pazarı’nın, antika tutkunlarının isteği doğrultusunda hayata geçirildiğini aktaran Seçer, “Pazarın Mersin’de bir farklılık yaratacağını ve Mersinlileri anılarla buluşturacağını düşünüyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan Antika Pazarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in eşi Meral Seçer’in katılımıyla ziyarete açıldı. Yenişehir İstemihan Talay Caddesi’nde kurulan ve her Cumartesi ziyaretçilere açık olacak olan pazarın ilk gününde; gramofon, radyo, bakır eşyalar, dikiş makineleri, gaz lambaları, çantalar, vazolar, biblolar, kitaplar, plaklar, fotoğraf makineleri, daktilolar, eski paralar ve antika saatler ile birçok parça, vatandaşların beğenisine sunuldu. Mersin ile çevre illerden pazar için gelen antikacılar ürünlerini satışa sunarken, antika tutkunları da pazarda yükselen nostaljik şarkılar eşliğinde geçmişe yolculuk yaptı.

Meral Seçer: “Mersin’de bir ilke imza atıldı”

Pazarın açılışına katılan Meral Seçer, tezgahları tek tek gezerek antika eşyaları yakından inceledi ve satıcılardan ürünler hakkında bilgi aldı. Pazar hakkında görüşlerini paylaşan Meral Seçer, Mersin’de bir ilke imza atıldığını belirterek, “Antika Pazarı’nın açılması, Mersin için harika bir fikir. ‘Anılarda Emek Var’ sloganıyla yola çıkılmış. Gerçekten anılarımızda emeğimiz var, büyüklerimizin emeği var. O emeklerin yaşanması, yaşatılması veya ürünlerdeki hikayelerin insanlarımıza aktarılması çok güzel bir duygu, yol gösterici bir duygu. Antika eşyaları, eski eşya olarak düşünmüyorum. Hepsinin bir hikayesi var” dedi. Pazarı çok beğendiğini de dile getiren Seçer, pazarın antika tutkunlarının isteği doğrultusunda hayata geçirildiğini aktararak, “Pazarın, Mersin’de bir farklılık yaratacağını ve Mersinlileri anılarla buluşturacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“Kültürel Yaşanmışlıklarımızı Yeni Nesiller Görecek”

CHP İl Kadın Kolları Yöneticisi Gülbin DAL; “Mersin’de ilk kez Antika Pazarı açan kendi siyasi partimizin temsilcisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap SEÇER’e ve Siz Sevgili Eşi Meral SEÇER Hanımefendiye teşekkür ederiz. Yıllardır yaşayamadığımız heyecanları yaşatmak için başkanımız her alanda önümüzü açıyor. Özellikle kadınlarımıza fırsat ve destek veriyor. Ben de naçizane Antika Pazarımıza standımı açarak Annemin el emeği göz nuru eski kültürel el ürünlerini ve Babamın antika eşyalarını bugün burada sergiledim. Antika Sergim satış için değildir, tamamen görsel içeriklidir. Türkiye coğrafyasında yaşayan tüm kadınlarımız çok hünerlidir, erkeklerimiz ise kültürel, tarihi eşyalarımıza önem verirler. Yeni neslimize kültürel yaşanmışlıklarımızı gösterme şansı verdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim…” dedi.

“Mersin’e çok büyük bir katkı sağladı”

Pazarda antika eşyaları görücüye çıkaran satıcı Demet Dilsiz, Mersin’de bu tarz bir pazarın açılmasını hep istediklerini belirterek, “Mersin’de ilk defa böyle bir şey oldu. Biz genellikle sosyal medyada görüyorduk, hatta imreniyorduk da. Böyle bir pazarın açılmasını çok istedik ve gerçekten çok iyi oldu. Mersin’e çok büyük bir katkı sağladı. İnşallah devamı gelir” ifadelerinde bulundu.

 “Antika Pazarı Mersin’in ihtiyacıydı”

Satıcı Salih Efe ise, Antika Pazarı’nın Mersin’in bir ihtiyacı olduğunu vurguladı. Türkiye’nin bütün illerinde Antika Pazarı olduğunu, Mersin’de ise böyle bir pazar olmamasının üzüntüsünü yaşadıklarını aktaran Efe, “Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu bir ihtiyaçtı ve ihtiyaç giderilmiş oldu. İnşallah bundan sonra daha iyi olacak. Şu an güzel gidiyor, daha da iyi olacak inşallah” dedi.

“Nostaljik bir ortam oluştu”

Satıcılardan Haluk Güneş de, pazarın çok keyifli geçtiğini söyleyerek, “Daha önce İstanbul’da böyle bir pazara katılmıştım. Burada da böyle bir oluşumdan haberdar oldum ve katıldım. Gerçekten çok keyifli ve çok güzel. Böyle nostaljik bir ortamın oluşması için insanların ve özellikle belediyenin bu anlamda yardımcı olması çok güzel” diye konuştu.