FLAŞ HABER:
Ana Sayfa BİLİM-SAĞLIK-YAŞAM-TEKNOLOJİ, GÜNDEM 10 Ocak 2022 160 Görüntüleme

MESKİ, KARADUVAR Atık Su Arıtma Tesisi Koku Sistemi Yapım İşini Tamamladı

MESKİ, KARADUVAR ATIKSU ARITMA TESİSİ KOKU SİSTEMİ YAPIM İŞİNİ TAMAMLADI

 MESKİ, KARADUVAR ATIKSU ARITMA TESİSİ’NE YENİ KOKU GİDERİM ÜNİTELERİ KAZANDIRDI

 KARADUVAR ATIKSU ARITMA TESİSİ DAHA MODERN BİR GÖRÜNÜME KAVUŞTU

Mersin’de bulunan 23 adet atıksu arıtma tesisiyle atıksuları yönetmeliğe uygun olarak bertaraf eden MESKİ, Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi’nde üzeri açık olan üniteleri kapatarak, yaşanabilecek koku sorununa çözüm sunan çalışmayı tamamladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Akdeniz ilçesi Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi’ndeki koku sistemi yapım işini tamamladı. Çalışma kapsamında Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi’nde üzeri açık olan ünitelerin kapatılması sayesinde bölgede yaşanabilecek koku sorunu önlenmiş oldu.

MESKİ Genel Müdürlüğü’nün yatırım bedeli 5 milyon 480 bin lira olan yapım işi kapsamında 30.000 m³/h kapasiteli ileri biyolojik koku giderimi sistemi ile koku oluşturan kaynakların kapaması/izolasyonu yapıldı.

Tesis girişindeki ön arıtma kısmından (giriş yapısı ve ızgara binası, havalandırmalı kum ve yağ tutucu ünitesi, debi ölçüm kanalı ve ön çökeltme dağıtım yapısı, ön çamur yoğunlaştırıcılar ile kum ayrıcı binası) toplanan atık gazlar arıtılıyor. Kokuyu oluşturan atık gazlar borular vasıtasıyla toplanıyor, kirli hava vakumlama fanlarıyla koku giderim ünitelerine taşınıyor ve arıtımı sağlanıyor. Yeni sistemle birlikte tesise yeni bir görünüm kazandırılırken, yaşanabilecek koku sorununun da önüne geçildi.