FLAŞ HABER:
Ana Sayfa GÜNDEM, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, SİYASET HABERLERİ, YEREL GÜNDEM 19 Nisan 2022 404 Görüntüleme

Memleket Partisi’nin 65 İl’de EŞ Zamanlı Basın Açıklaması – Mersin İl Başkanı Özgür TÜRKER Açıklama Yaptı

Memleket Partisi’nin 65 İl’de EŞ Zamanlı Basın Açıklaması

       Mersin İl Başkanı Özgür TÜRKER Açıklama Yaptı

Bizler dünyanın en güzel coğrafyasında, en verimli, bereketli topraklarında yaşıyoruz. Binlerce yıllık tarımsal üretim tecrübemiz, zengin bitki çeşitliliğimiz var. Dünyanın en stratejik tarım ürünlerinin ana vatanıyız. Buna rağmen bugün hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Ne üreticimiz mutlu, ne de tüketicimiz mutlu.

21.yüzyıl Türkiye’sinde ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Marketlerde un, şeker, yağ için oluşan kuyrukları hak etmiyoruz. Bereketli toprakların su ve güneşle buluştuğu, verimli meraların olduğu bu güzel coğrafyada bu yaşananları hak etmiyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanılan sorunların çözümü yok olanı ithal etmek değildir. Çözüm üretimde. Üretmek, daha fazla üretmek zorundayız.

Günümüzde gıda güvenliği ve gıdaya ulaşabilme tüm ülkeler için bir milli güvenlik ve beka sorunu haline gelmiştir. Pandemi süreci ve hemen kuzeyimizde yaşanan Rusya Ukrayna savaşının oluşturduğu kriz ortamı tarımın, hayvancılığın, üretimin ve gıda güvenliğinin önemini bir kez daha yaşayarak görmemizi sağladı.

Üretebileceğimiz tarım ürünlerinin ithalatçısı olmak demek, dışa bağımlılık demektir. Yakın zamanda Ukrayna Rusya savaşında ülkeler kendi ihtiyaçlarını önceleyerek bazı ürünlere ihracat yasakları koydular. Karadeniz’den gelecek gemilerin yollarını gözledik, endişeyle. Biz Memleket Partisi olarak ülkemizin en öncelikli sorunlarından birisinin bitkisel ve hayvansal üretimde yaşanan sorunlar olduğuna inanıyoruz.

Bitkisel ve hayvansal üretim sektörü, stratejik bir sektördür. Bu sektörde önceliğimiz kendi kendimize yetebilirlik olmak zorundadır. Memleket Partisi olarak bitkisel ve hayvansal üretimde yaşadığımız sorunların çözümüne yönelik stratejimiz, yol haritamız hazır. Bu sorunun siyaset üstü bir anlayışla ele alınması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle sorunların çözümüne dair çalışmalarımızı, önerilerimizi tüm siyasi partilerle paylaşmaya, ülkemizin geleceği için ortak aklı birlikte oluşturmaya hazırız.

Ülkemizin en yakıcı sorunu olan gıda krizi ve gıda güvenliğini gündeme taşıyan ortak akıl için çağrı mektubumuza sizlerden yanıt aldığımız takdirde, sizi bizzat ziyaret ederek raporumuzu paylaşmaktan mutluluk duyacağız. Milletimizin menfaatlerini her şeyin üstünde tutarak memleketimiz için hepimizin iyiliği için ortak akılda buluşmak üzere en içten saygılarımızı iletiyor; çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Memleket Partisi Genel Merkezi

Toplantıya Memleket Partisi Mersin İl Yönetimi Olarak İl Başkanı Özgür TÜRKER, İl Sekreteri Halis Zafer PAMUKÇU, Başkan Yardımcısı Kenan TOROS, Başkan Yardımcısı Celalettin DENLİ, Başkan Yardımcısı Erol PERÇEM, Basın Sözcüsü Mehmet ATILGAN, Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tuncay ÖZTÜRK ve Memleket Partisinin Mezitli İlçe Başkanı Yasemin GÜNGÖR ile Yenişehir İlçe Başkanı Sultan PERÇEM katıldılar.  

Mersin Basınıyla Memleket Partisi Yönetimi