FLAŞ HABER:
Ana Sayfa BİLİM-SAĞLIK-YAŞAM-TEKNOLOJİ, EKONOMİ-TİCARET, GÜNDEM, YEREL GÜNDEM 12 Mayıs 2022 317 Görüntüleme

BOZDOĞAN, “Arazi Toprak Test Sistemi”‘ni Çiftçiyle Buluşturmaya Hazırlanıyor

TARSUS BELEDİYESİ TARAFINDAN TARIMDA YERİNDE ANALİZ HİZMETİ

Tarsus Belediyesi, çiftçilerin uygun gübreleme ve sulama yapabilmesi, toprak analizlerinin yerinde hızlıca gerçekleştirilebilmesi amacıyla son teknoloji ürünü olan ‘’Arazi Toprak Test Sistemi’’ ile çiftçileri buluşturmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda çiftçilere sunulacak olan sistem ile tarımda teknolojinin önemine binaen üretimlerden daha fazla verim alınabilecek.

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın çiftçiye ve üreticiye desteği devam ediyor. Bu kapsamda Tarsus Belediyesi çiftçilerin topraklarında daha verimli ürün elde edebilmesi, uygun gübreleme ve sulama ile daha fazla üretim yapabilmesi amacıyla son teknoloji ürünü olan arazi toprak test sistemini bünyesine kattı. Mevcut toprak laboratuvarına destek sağlayacak arazi toprak test cihazı kalibrasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra Tarsus Belediyesi Tarım Akademisi faaliyetleri kapsamında kullanılacak. Arazi toprak sistemi ile köy ziyaretleri esnasında çiftçiler analizlerini yerinde gerçekleştirme imkânına kavuşacak. Bir milyon dönümden fazla tarım arazisine sahip Tarsus’ta, toprak analizleri ile dekarda %10-20 arasında gübre tasarrufu yapılabilecek. Bu vesile ile dekarda 2 kg gübre tasarrufuyla Tarsus’ta yılda 2 milyon kilogram daha az gübre kullanımı yapılacak. Tarımda daha fazla verim elde edebilmek amacıyla hizmete sunulacak olan sistem ile toprakların fiziksel ve kimyasal içerikleri kolayca taranabilecek.

DAHA AZ GÜBRE İLE DAHA SAĞLIKLI GIDA

Verimli üretim için doğru toprak analizinin önemine değinen Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ’’Çiftçilerimizin daha fazla verim alabilmesi, doğru tarım yapabilmesi ve teknolojik ürünlerin kolaylığını tarım alanında kullanabilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Daha az gübre ile daha sağlıklı gıda üretilerek Tarsus’un gıda güvenliğine katkı sağlayacağız. Tarımsal desteklerimiz çok yakında organik gübre üretimiyle daha da çeşitlenecek’’ diye konuştu.

Tarsus Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü