FLAŞ HABER:
Ana Sayfa GÜNDEM, TARİH-FELSEFE-KÜLTÜR-SANAT-TURİZM 29 Nisan 2021 283 Görüntüleme

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA – ARATOS 2004 Yılında Başladığı Yayın Hayatına Devam Ediyor

ARATOS DERGİSİ 18. YILINDA

ARATOS 200 Yılında Başladığı yayın hayatına Devam Ediyor 

  Tarsus’ta 2004 yılında yayın hayatına başlayan Aratos tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisi Aratos 18. yılında. Adını Antik çağda yaşamış şair, matematikçi ve gökbilimci Tarsuslu filozof Aratos’tan alan dergi şu ana kadar 103 sayı yayınlandı.

  Edinilen bilgiye göre Aratos, Tarsus’ta cumhuriyetten bu yana yayınlanan en uzun süreli kültür sanat dergisi oldu.

Aratos dergisi yayın hayatına başladığı 2004 yılından bu yana 103 sayı yayınlandı, derginin ekinde Tarsus tarihi ve kültürünü yansıtan ayrı basım 50 adet kitap çıkarıldı. Ayrıca Aratos dergisi 2015 yılında bir kültür ve sanatevine dönüştü. Dergbünyesinde oluşturulan Aratos Felsefe Okulu 10. yılına girdi ve dergi adına yapılan bir girişimle Türkiye genelinde 25 kentte felsefe okulu kuruldu.

Aratos Dergisi ve Kültür Sanatevi adına felsefeden, edebiyata, tiyatrodan, sinemaya ve konserden sergilere kadar yüzlerce etkinliğe imza attı.

Aratos Felsefe Dergisi, Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar Uğur PİŞMANLIK, ARATOS Dergisinin Tarsus’un tek entelektüel yayını olduğunu belirterek, “Tarsus’ta cumhuriyettin ilk yıllarından başlayarak zaman zaman bazı dergiler yayınlanmıştır. Ancak kimi üç beş sayı, kimi 20-25 sayı çıkan bu dergilerin ömrü çok uzun olmamıştır. Ayrıca Tarsus için oldukça değerli ve anlamlı olabilecek kültür sanat dergiciliği bu kentte son derece kısır kalmıştır. Cumhuriyetten günümüze kadar Tarsus’ta neredeyse ortalama 10 yıla bir dergi düşmektedir. Antik çağda çok sayıda felsefe okulunun bulunduğu, filozofların yetiştiği, cumhuriyet sonrasında da tiyatro, sinema ve edebiyat ile bilim alanında çok değerli isimleri yetiştiren Tarsus’un özellikle dergicilik konusundaki çoraklığı üzüntü vericidir” diye konuştu.

Pişmanlık ayrıca, Aratos Dergisinin yereli aşan bir yayın ve bir anlamda da Türkiye’de yayınlanan en uzun süreli birkaç yerel dergiden biri olduğunu vurgulayarak, “Aratos dergisinin bugüne gelebilmesi de kolay olmadı elbet. Aratos’un ardında bir karınca ordusu var. Bu 18 yıllık süreçte dergiye her türlü desteği veren dostlarımıza, yazılarıyla besleyen yazarlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz. Aratos 18 yıl önce çıktığı yolculuğa devam ediyor” dedi.

 

Uğur PİŞMANLIK

Aratos Felsefe Dergisi

Yayın Yönetmeni

 

İletişim:

Uğur PİŞMANLIK

Tel: 0 533 723 47 89

aratosdergisi@gmail.com

ugurpismanlik@gmail.com

 

Adres:

Aratos Kültür Sanatevi

Gözlükule Mah. Abdi İpekçi Cad.

No: 86 Tarsus