FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Halil SAÇIKARA 23 Nisan 2021 843 Görüntüleme

3 HARFLİLER ÇÖPÜNÜDE AL GİT…

3 HARFLİLER ÇÖPÜNÜDE AL GİT…

Türkiye’de yıllardır perakende ticaretinin plansız, yasasız, kuralsız ve kontrolsüz bir şekilde yürütüldüğünü kimse dile getirmiyor. Haksız rekabet ve yasa boşluğundan yararlanan AVM ve market zincirlerinin, küçük sermayeli Anadolu esnaf ve sanatkârını bitirme noktasına getirdiğini vurgulamak gerekir “Bir market zinciri, nerede iki bakkal, bir manav, bir kasap gördüğü zaman şube açma rahatlılığını artık yaşamamalı. Hükümetimiz tarafından Perakende Ticaretin düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı üzerine bir çalışma olduğu bilgisi kamuoyuna yansımıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan küçük esnaf ve sanatkârı AVM ve zincir marketlere karşı koruyacak düzenlemelerin yasalaşarak bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Avrupa Birliği’nde uygulanan kuralların aynısı Türkiye’de de uygulanmalı. AVM ve büyük marketler cumartesi günü öğle saatinden pazartesi mesai saatine kadar kapalı kalmalı. Esnafımız bu uygulama ile nefes alacak konuma gelmelidir.

 

ESNAFIN LAMBASI SÖNERSE DEVLETİN DE SÖNER

Bir il ve ilçeye nüfusun yoğunluğuna göre de market zinciri açılmalı. Marketler için zorunlu imar planlaması ve proje şartı getirilmeli. Marketler şehir trafiğini etkilememeli.  Otoparkı olmayan, yangın tahliye çıkışları, depo giriş ve çıkışı bulunmayan marketlere izin verilmemeli. AVM’ler kesinlikle şehir dışına çıkarılmalı.  AVM’lerin ve market zincirlerinin, 3 harflilerin, gittikleri illere hiç bir faydası yoktur, sadece çöplerini illerimize bırakıyorlar,  paraları toplayıp götürüyorlar, istihdama da önemli bir katkısı yoktur. Ahtapot gibi Türkiye’nin her yerine yayılan market zincirleri, vücuda yayılan kanser hücreleri gibi küçük esnaf ve sanatkarı bitirme noktasına getirmiştir. Kimse unutmasın; sokakta esnafın lambası sönerse devletinde lambası sönük kalır.  Durum bu kadar ciddi bence…

 

“KIRTASİYECİLERE İZİN VERİLSİN”

Okulların açılması nedeniyle kırtasiyeci esnaflar için cumartesi- pazar günleri açılmalarına izin verilmesi gerekir. Esnafı kapatacaksın, esnafın sattığı ürünleri  AVM ve marketler de sattıracaksın. Böyle bir şey olamaz.  Kırtasiyeci şarküteri malzemesi satamıyor, ama marketler kırtasiye ürünü satıyor.  Oto malzemecisi gıda reyonu açamıyor, ama marketlerde otomobil malzemesi satılıyor. Esnafın ayakta kalabilmesi için bazı meslek grupları için marketlere satış sınırlandırılması da getirilmelidir.

 

Halil SAÇIKARA