FLAŞ HABER:
Ana Sayfa GÜNDEM 3 Mayıs 2021 253 Görüntüleme

TARSUS Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN; Tarsus’ta İLKLERİ Yapmaya Devam Ediyor Çukurova’nın İLK ATIK TOPLAMA Merkezini TARSUS BELEDİYESİ Kurdu Çöp Taksileri de Atıkları Toplayacak.

TARSUS Belediye Başkanı Dr. Haluk BOZDOĞAN; Tarsus’ta İLKLERİ Yapmaya Devam Ediyor

ÇUKUROVA’NIN İLK ATIK TOPLAMA MERKEZİNİ TARSUS BELEDİYESİ KURDU

TARSUS BELEDİYESİ, SIFIR ATIK YÖNETİM SİSTEMİNİ KURARAK, TEMEL SEVİYE SIFIR ATIK BELGESİNİ ALDI

TARSUS İLKLERİNDEN Çöp Taksileri de Atıkları Toplayacak.

Tarsus Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün sorumluluğunda yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında atık oluşumunun önlenmesinden başlayarak atıkların azaltılması, toplama merkezinde ayrı biriktirilmesi, geçici depolanması, ayrı toplanması, taşınması süreçlerini içine alan Sıfır Atık Yönetim Sistemini kurarak temel seviye Sıfır Atık Belgesini almaya hak kazandı.

ÇUKUROVA’NIN İLK ATIK TOPLAMA MERKEZİ TARSUS’TA KURULDU

Tarsus Belediyesi, Sıfır Atık Projesini hayata geçirmek üzere 09.06.2020 tarihinde Çukurova bölgesinin ilk ‘Atık Getirme Merkezini’ kurmasının ardından 29.12.2020 tarihinde sıfır atık belgesini aldı. Tarsus Belediyesi bu kapsamda belediyenin merkez kampüs ve ek binalarının tümünde sıfır atık yönetim sistemine geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı Sıfır Atık Projesi kapsamında, yürütülen çalışmalar ile geri dönüşebilen atıklar, tekstil atıkları, elektrikli ve elektronik atıklar, ekmek atıkları, atık pil ve bitkisel atık yağlar için toplama stantları oluşturan teknik elemanlar stantlar için gerekli malzeme ihtiyaçlarını ise hurda malzemelerden karşılıyorlar. Stantların üretimleri devam ederken bu çalışmanın tamamlanmasının ardından toplama stantları şehrin uygun noktalarına yerleştirilecek.

PROJE KAPSAMINDA MOBİL ATIK GETİRME BİRİMİ KURULDU

Atık getirme merkezi tebliği hükümleri doğrultusunda vatandaşların değerlendirilebilir atıklarını getirmesi amacıyla Tarsus Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde mobil atık getirme merkezi oluşturuldu. Atıklar Mobil Atık getirme kaynağında ayrı toplanacak. Atıkların bulunduğu yerden alınmasını isteyen vatandaşlar 0 324 616 11 00 telefon atık hattından yada alo 153’ü arayarak talep oluşturabilecek. Talepler doğrultusunda Çöp Taksileri de atıkları toplayacak.