FLAŞ HABER:

MERSİN Büyükşehirin Desteğiyle 45 DAĞCI MEDETSİZ DAĞINDA ZİRVEYE AYAK BASTI

45 DAĞCI MEDETSİZ DAĞI’NDA ZİRVEYE AYAK BASTI

BÜYÜKŞEHİR DESTEKLEDİ, DAĞCILAR ZİRVEYE TIRMANDI

MERDAK ÖNCÜLÜĞÜNDE MEDETSİZ DAĞI’NA ZİRVE TIRMANIŞI DÜZENLENDİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Mersin Dağcılık Spor Kulübü öncülüğünde dağcılık sporunun önemli isimlerinden olan Muzaffer Erol Gez anısına Karboğazı Medetsiz’e zirve tırmanışı gerçekleştirildi. Tırmanış etkinliğinde, 45 dağcı 3 bin 524 metre yüksekliğindeki Medetsiz Dağı’nda zirveye ayak bastı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Mersin Dağcılık Spor Kulübü (MERDAK) öncülüğünde Karboğazı rotasından Medetsiz Dağı’na zirve tırmanışı gerçekleştirildi. Türkiye dağcılık tarihinin önemli isimleri arasında yer alan ve geçen yıl hayatını kaybeden Muzaffer Erol Gez anısına Bolkarlar’ın en yüksek zirvesi Medetsiz Dağı’na yapılan tırmanış, katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

45 dağcı zirveye ayak bastı

Birçok paydaşın desteklediği etkinliğe Mersin ve tüm Türkiye’den yaklaşık 200 kampçı ile 45 dağcı katılım sağladı. Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi araç, Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi ambulans ve 2 sağlık personeli ile destekte bulunurken, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi ise 100 kişilik yemek ikramıyla etkinliğe katkı sağladı. Tarsus Belediyesi’nin de destek verdiği ve Muzaffer Erol Gez için düzenlenen anma tırmanışında 45 dağcı 3 bin 524 metre yüksekliğindeki Medetsiz Dağı’nda zirveye ayak bastı.

“Muzaffer Erol Gez abimizin anısına bir tırmanış tertipledik”

Mersin Dağcılık Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Sağnak, “Mersin’in çok önemli bir değeri olan, dağcılık anlamında bütün Türkiye’de birçok kişiye örnek olup yol açmış Muzaffer Erol Gez abimizi kaybetmenin verdiği üzüntü ile O’nun anısına bir şeyler yapmak adına bir anma tırmanışı tertipledik. Gerek Mersin’in dağcılık kulüpleri gerekse Türkiye’nin birçok yerinden destek verdiğiniz, geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyelerine de destekleri için teşekkür ediyoruz” dedi.

Muzaffer Erol Gez kimdir?

Türkiye ve dünya dağcılığının duayenlerinden olan ve ‘Efsane Dağcı’ olarak bilinen Muzaffer Erol Gez, 1934 yılında Malatya’da doğdu. 1952 yılında askerlik görevini yaptığı Kayseri’de Erciyes Dağı’na zirve yapan ve o tarihten itibaren Erciyes’e 95’ten fazla tırmanış gerçekleştiren Gez, Munzur’un bütün zirvelerine çıktı, 1960’larda Cilolar’da tırmanış eğitimleri düzenledi. Muzaffer Erol Gez, Hakkari Reçko zirvesine çıkan birkaç dağcıdan biri olma özelliği taşıyor. İlki 1959 yılında olmak üzere 27 kez Ağrı Dağı’nda zirveye ayak basmış ve dönemin Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Abdülmecit Doğru ile zirvede kamp kurarak, 3 gün tıbbi inceleme yapmış olan Gez, İsviçre Alpleri’ne ve Matterhorn zirvesine çıkan ilk Türk dağcı unvanını aldı. Türkiye Dağcılık ve Kayak Federasyonu’nun kurulmasına öncülük eden Gez, 20 Haziran 2020’de hayatını kaybetti.