FLAŞ HABER:
Ana Sayfa BİLİM-SAĞLIK-YAŞAM-TEKNOLOJİ, GÜNDEM 21 Haziran 2021 253 Görüntüleme

MERSİN Büyükşehir Şirketi MESKİ; Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli’ye Giden İçme Suyu Miktarını %10 Arttırdı

MERSİN Büyükşehir Şirketi MESKİ; Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli’ye Giden İçme Suyu Miktarını % 10 Arttırdı

MERSİN MERKEZE GELEN SU MİKTARINDA GÜNLÜK 25 BİN METREKÜPE KADAR ARTIŞ SAĞLANDI

Mersinlilere kesintisiz ve kaliteli içme suyunu ulaştıran MESKİ Genel Müdürlüğü, Berdan-Karacailyas terfi istasyonunda gerçekleştirdiği çalışmayla Mersin’in 4 merkez ilçesine (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli) giden su miktarını yüzde 10 artırdı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Berdan-Karacailyas Terfi istasyonunda yaptığı kapasite artışı çalışmasıyla Mersin’in 4 merkez ilçesini (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli) besleyen su miktarını yüzde 10 artırdı.

MESKİ Genel Müdürlüğü, 4 merkez ilçenin içmesuyu ihtiyacını karşılayan Berdan-Karacailyas terfi istasyonunda Ø1400 ÖGBB ve Ø1200 CTP isale hatları arasına, Mersin su hatlarında bugüne kadarki en büyük çap olan Ø1600 kollektör montajı yapım işinin iki etaplık kısmını başarılı bir şekilde tamamladı. Montajı yapılan Ø1600’lük kollektöre otomatik vana montajı gerçekleştirilerek, mevcut SCADA sistemine bağlandı.

Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli’ye gelen içme suyu miktarı arttı

Yapılan kapasite artışı çalışması sonucunda terfi istasyonundaki mevcut 2 adet 300 kW, 4 adet 355 kW motor-pompa ve 3 adet 1600 kW trafonun ömürleri uzatılarak, tüm sistemin enerji ve bakım-onarım maliyetleri düşürüldü. MESKİ’nin tamamladığı çalışmayla Mersin’in 4 merkez ilçesine gelen içmesuyu miktarında günlük ortalama 25 bin metreküpe kadar su arzında artış sağlandı.

Tüm dünyanın etkisi altında olduğu zorlu pandemi günlerinde MESKİ Genel Müdürlüğü, herhangi bir içmesuyu kesintisi olmaksızın büyük özveri ve gayretle kısa bir süre içinde gerçekleştirdiği çalışma sayesinde içmesuyu arzını artırdı.